História pltníctva na Dunajci

História pltníctva na Dunajci

Pltenie dreva po Dunajci bolo bežné už od začiatku 18. storočia. Najstaršou zmienkou je latinský záznam z roku 1708, podľa ktorého sa na plti dopravil až na brehy Baltiku kňaz a cestovateľ Daniel Krman, ktorý ako vyslanec kuruckého povstania smeroval po Dunajci ku švédskemu kráľovi Karolovi XII.

Historické pramene uvádzajú, že Dunajec bol významnou cestou, po ktorej sa prepravovalo drevo až k Baltskému moru. Za každú absolvovanú cestu pribudla pltníkovi na klobúku jedna morská mušľa. Takýto klobúk zdobený mušličkami (kapeľus) je dodnes neodmysliteľnou súčasťou goralského kroja.

kapelus

Splavovanie Dunajca na pltiach turistami je svetovou raritou. Túto rieku začali splavovať kúpeľní hostia z poľského mestečka Szczawnica už v polovici 19. storočia. Tí pri svojom návrate zo Zakopaného vystupovali z kočov a pod hradom Czorstyn nastupovali na drevené plte. Na spojených 4-5 vydlabaných kmeňoch sa plavili zo Sromowiec do Szczawnice so zástavkou v hostinci na Poľane, kde sa konali hlučné zábavy. Táto atrakcia sa stala rýchlo veľmi populárnou, preto zakrátko vznikali ďalšie prístaviská v Sromowciach a v Červenom Kláštore. V máji 1921 mali chlapi v Červenom Kláštore 8 pltí. V Poľsku vznikla v roku 1934 organizácia 300 pltníkov. U nás sa rekreačná plavba na pltiach rozšírila najmä po 2. svetovej vojne, keď v roku 1950 bolo k dispozícii 20 súprav.

pltnictvo cerveny klastorNaša rodinná firma „Pltníctvo Červený Kláštor“ splavuje turistov po Dunajci už vyše 60 rokov. Tradícia splavu na pltiach prechádza z generácie na generáciu. Rieku, jej okolie, skaly, zákutia a zmeny hladiny vplyvom počasia detailne poznáme. Vieme preto svojich zákazníkov stále bezpečne dopraviť do prístavu a zároveň im aj poradiť, ak chcú ostať na Zamagurí dlhšie. Naše dlhoročné skúsenosti sú zárukou vašej spokojnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *