Ďalšie atrakcie v okolí splavu Dunajca

Ďalšie atrakcie v okolí splavu Dunajca

Szczawnica (PL) – poľské kúpeľné mestečko s bohatou históriou a rozvinutým turizmom. Má vybudovaných sczawnicaniekoľko turistických a cykloturistických trás. V centre mesta môžu turisti využiť sedačkovú lanovku, ktorá ich vyvezie na tamojší vrch Palenica, odkiaľ je nádherný výhľad na Tatry, Pieniny a Szczawnicu. Rodiny s deťmi priťahuje aj bobová dráha, ktorá je prevádzkovaná na druhej strane kopca. V tomto meste sa končí poľský splav na pltiach.
Zámok Niedzica (PL) – uhorský hrad, vybudovaný zamok niedzicav rokoch 1320-1326, bol sídlom rozsiahleho panstva, ktorého majetky sa rozprestierali po celom Zamagurí a v povodí rieky Dunajec. Významný bol najmä pre pestovanie a udržiavanie uhorsko-poľských stykov. Práve na tomto hrade mali byť v roku 1412 poľskému kráľovi vyplatené peniaze, ktoré si požičal kráľ Žigmund, keď dával do zálohy 16 spišských miest. V súčasnosti je sídlom regionálneho národopisného múzea. Týči sa nad priehradou a jazerom Czorstyn s možnosťou kúpania alebo vyhliadkovej plavby na lodi. Neďaleko sa nachádza park miniatúr, kde môžete nájsť zmenšeniny hradov a zámkov z poľského i slovenského okolia Tatier.

Ľubovniansky hrad – týči sa na vápencovom brale nad mestom Stará Ľubovňa. Postavený bol začiatkom 14. lubovniansky hradstoročia. Najväčší rozvoj zaznamenal v priebehu 15. storočia, keď sa stal sídlom poľských starostov zálohovaných spišských miest. Hrad je sprístupnený turistom a je tam zriadené múzeum. V letných mesiacoch sa na hrade konajú hradné dni, počas ktorých sa návštevníci ocitnú na stredovekej hradnej slávnosti, stanú sa svedkami rytierskych súbojov a spoznajú mnohé postavy z čias spišského zálohu. Súčasťou Ľubovnianskeho múzea je aj skanzen s ukážkami pôvodnej ľudovej architektúry.lubovnianske muzeum skanzen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *